ANA SAYFA    |   HAKKIMIZDA    |    GENEL BİLGİLER    |    İLETİŞİM    |    SİTE HARİTASI
 SIZDIRMAZLIK ELEMANLARI

 BETON POMPASI PİSTONLARI VE YEDEK PARÇALARI

 İŞ MAKİNALARI YEDEK PARÇALARI

 KAPLİNLER

 TİTREŞİM TAKOZLARI

 MOTOR KULAK TAKOZLARI

 ELEK TAKOZLARI

 VANA CONTASI

 ÖZEL İMALATLAR

 STANDART TİTREŞİM TAKOZLARI

 SÜNGER ÜRÜNLER

 K-A-M-P-A-N-Y-A

 BETON POMPASI PİSTONLARI VE YEDEK PARÇALARI 

 

REICH 
BETON POMPASI
WIBAU 
BETON POMPASI
SERMAK 
BETON POMPASI
PUTZMEISTER 
BETON POMPASI
CIFA 
BETON POMPASI
SCHWING 
BETON POMPASI
  D  
 ELBA-DRUETTA 
BETON POMPASI
WAITZEINGER  
BETON POMPASI
 YEDEK PARÇALAR
     

BETON POMPASI

Beton Pompaları, “hazır betonu” inşa edilmekte olan yapıların gerekli yerlerinde kurulmuş olan kalıplara ulaştırıp dökmek için kullanılan iş makinalarıdır. öncelikle pompa, dört ayak ile en yakındaki sert zemine sabitlenir. Daha sonra pompanın arkasına Beton Mikseri yanaşır ve Beton Pompasının haznesine; mikserin içindeki sıvı haldeki betonu boşaltır. Beton pompası, haznesine dökülen betonu, içinde yer alan sevk silindir takozları sayesinde binaların üst katlarına, yüksek yerdeki yapılara veya beton mixerlerinin ya da tasiyicilarin ulasamayacaklari yerlere borular yardımıyla pompalar. Mobil Beton Pompaları bir kerede 70 metre yükseğe (uzağa) kadar beton basabilir.
Sabit ve mobil olmak üzere iki modeli vardır. Mobil Beton Pompaları, bir kamyon veya benzeri bir aracın üzerine monte edilir. Bomları, pompanın üstlerinde kıvrılmış ve kat kat vaziyette durmak zorunda olduğundan, ulaşabilecekleri maksimum kat yüksekliği sınırlıdır. Sabit pompaların menzilini ise sevk borularına ekleme yaparak uzatabilirsiniz. Bu sebepten Sabit beton pompalarının, hem menzili hem pompalama güçleri de daha fazladır .
Mobil Beton Pompalarının, Sabit Beton Pompalarına karşı avantajı da vardır.Birincisi mobil yani istenilen yere rahatlıkla götürülebilmesi, ikincisi ise kolayca sabitlenebilmesidir.

Beton pompalama isi bittikten sonra, kauçuktan yapılan temizleme topu (genelde turuncu renktedir) pompanin bir ucundan emilerek yada aynen beton pompalar gibi su ile birlikte pompalanarak pompanin boruları icinde kalan çimento artiklari temizlenir... bu islem genelde emilerek yapilir cunku pompalandigi takdirde temizleme topu cok şiddetli bir sekilde pompanın diğer ucundan firlar ve etrafa zarar verebilir. Kullanılan sünger top kauçuktan yapılmaktadır. Bu yüzden bu topu adlandırmada; temizleme topu, sünger top, kauçuk top, sünger temizleme topu gibi isimler kullanılır.

Beton Pompalarında basılan betonun çıkış noktasında uç hortumu denilen parçalar bulunur. Bu uç hortumları 3,  4,  4.5,  6 gibi metrajlara ve kullanıldığı yere göre tek flanşlı ve çift flanşlı uç hortumları olarak ayrılır. Çift Flanşlı uç hortumları; tek flanşlı uç hortumlarının yetişmekte yetersiz kaldığı yerlerde, iki uç hortumunu birbirine bağlayıp uzatma yapmak amaçlı kullanılırlar.

Beton pompalarında kullanılan bazı yedek parçalar; bomların birleşim yerlerinde beton sızdırmazlığını sağlamak için kelepçe contası adı verilen kauçuk parçalardır. Pompanın türüne ve kullanıcı tercihine göre kelepçe contaları ikiye ayrılır. Dilli kelepçe contası (contanın orta kısmında dile benzeyen bir parça bulunur) ve dilsiz kelepçe contası. Borular bomlara boru alt takozu veya boru bağlantı takozu denilen kauçuk parçalarla bağlanır, ki sarsıntılarını boma vermemek amaçlanmıştır.

Beton pompalarının bir çok aksamı hidrolik parçalardan meydana gelir. Pompanın bütün hareketli kısımlarında hidrolik aksam ve bu aksamın içinde de sızdırmazlığı sağlamakta kullanılan birçok değişik tip ve ölçüde keçe, o-ring gibi sızdırmazlık elemanları kullanılmaktadır. Bu tarz keçe, yatak, o-ring gibi parçaların kullanıldığı yere göre bir araya getirilip toplanmasına “tamir takımı” denilir. Genellikle bom tamir takımı ve sevk silindiri tamir takımı olarak adlandırılırlar.
 

 

 
GÜLHAN Kauçuk Yedek Parça İmalat Ltd. Şti. -- 2009
 
en iyi 1024 x 768 ekran çözünürlüğü Internet Explorer 5.0 ve Netscape Navigator 6.0 ve üzeri tarayıcı versiyonlarında görüntülenir.