ANA SAYFA    |   HAKKIMIZDA    |    GENEL BİLGİLER    |    İLETİŞİM    |    SİTE HARİTASI
 
ÜRÜNLER
 
KAUÇUK NEDİR ?

        "Kauçuk" ismi kauçuk ağacından gelir. Bu ağacın kendisinden ve özsuyu olan lateksinden elde edilen maddeler birçok endüstriyel alanda kullanım sahası bulmuştur. Günümüzde  doğal kauçuğun yanı sıra sentetik (suni)  kauçuğun da üretilmesi, birçok kauçuk türünün çıkmasını sağlamıştır. Kauçuğun malzemenin en önemli özelliği yüksek bir elastikiyete sahip olmasıdır.

     
       
Dünyada  yıllık  20 milyon tondan fazla kauçuk üretilir; bunun yaklaşık üçte biri doğal kauçuktur. Kalanı,  sentetik yani petrol bazlı kauçuktur.

 

        Kauçuk, günümüzde  endüstrinin önemli maddelerinden biridir. Motorlu ve motorsuz araçlarda titreşim azaltan takozlar, Araba tekerlekleri, ses yalıtımı,  ayakkabı tabanı, sızdırmazlık (musluk contası) , kauçukun endüstriye uygulama şekilleridir.
 
  

Kauçuk Özellikleri;

 

  Kauçuk karbontetraklorürde,  neftyağında, terebentinde, karbondisülfürde,  eterde, gazyağında, benzinde vb.  eritici sıvılarda çözülür yapıdadır. Kauçuk; yumuşaklık, dayanıklılık, elastikiyet, su ve hava geçirmeme özelliği ve elektriğe karşı direnciyle önemli bir üründür.

 

 

Türk Dil Kurumuna Göre  “Kauçuk” ;

isim, botanik fransızca caoutchouc (ekvator yerlilerinin dilinden)

1. gövdesi odunsu, öz suyu yapışkan, süt kıvamında, yaprakları oval biçimli, parlak ve kalın, sıcak ülke bitkisi, lastik ağacı (ficus elastica).
2 . amerika, asya ve afrika'nın çeşitli ağaçlarından, özellikle lastik ağacından veya bazı petrol artıklarının birleşimiyle elde edilen, dayanıklı ve esnek madde.
3 . sıfat bu maddeden yapılmış:
"kış ortasında hâlâ kauçuk altlı bez ayakkabılar vardı ayağında."-


 

 
GÜLHAN Kauçuk Yedek Parça İmalat Ltd. Şti. -- 2009
 
en iyi 1024 x 768 ekran çözünürlüğü Internet Explorer 5.0 ve Netscape Navigator 6.0 ve üzeri tarayıcı versiyonlarında görüntülenir.