ANA SAYFA    |   HAKKIMIZDA    |    GENEL BİLGİLER    |    İLETİŞİM    |    SİTE HARİTASI
 
ÜRÜNLER
KULLANDIĞIMIZ KAUÇUK TÜRLERİ

ELASTOMERİK MALZEMELER

 
TABİİ KAUÇUK
Kullanım Alanları Bükülmeli Vibrasyon Yastıkları, Motor Bağlantıları, Diyafram İml.
Özellik Yüksek Derecede Kopma ve Yırtılma Direnci, Yüksek Elastikiyet, Düşük Kalıcı Deformasyon ve Yayılma Özellikleri
Şişme Dayanımı Sıcaklık Çok Yüksek Değilse Suda, Glikol Esaslı Yağlarda İyi, Mineral Yağlar, Gresler ve Mazotta Kötüdür.
Çalışma Sıcaklığı -60°C, +80°C Uzun Süre Yüksek Sıcaklığa Maruz Kalan Tabü Kauçuk İlk Önce Biraz Sertleşmeden Sonra Biraz Yumuşayabilir
 

BÜTADİEN KAUÇUK
Kullanım Alanları V-Kayışı ve Bant İmalatı
Özellik Aşınmaya Dayanıklı,Yüksek Elastikiyet, Çok İyi Sıcaklık Özellikler ve Işıkta Bozulmaya Dayanıklı.
Şişme Dayanımı - 60°C, +100°C
Çalışma Sıcaklığı Sulandırılmış Asitlerde, Alkol ve Suda İyi, Hidrokarbonlarda Kötüdür.
 

STİREN-BÜTADİEN KAUÇUK
Kullanım Alanları Dinamik Parçalar ve Her Türlü Teknik Malzeme, Konveyör Bant İml.
Özellik Aşınma,Yaşlanma ve Isıya Dayanım Özellikleri Tabü Kauçuktan Üstündür.
Şişme Dayanımı Polar Olmayan Sıvılar, Çözücüler, Seyreltik Asit ve Bazlarda iyi Yakıt Yağlarda Kötü.
Çalışma Sıcaklığı -50°C, +100°C
 

ETİLEN-PROPİLEN-DİEN KAUÇUK
Kullanım Alanları Radyatör ve Isıtma Hortumları, Beyaz Eşya Körük ve Contaları, Konveyör Kayışları, Silindir Kaplama, Isı, Işık, Oksidasyona, Ozona, Yaşlanmaya ve Hava Şartlarına Karşı Mükemmel Dayanım, İyi Dielektrik
Özellik Ekstruryon Profil Sektörü ve Hava Şartlarına Maruz Kalan Sızdırmazlık Bantlarında En İyi Tercihtir.
Şişme Dayanımı Sulu ve Konsantre Asit ve Alkalilerde, Sıcak Suda, Buharda, Asitlerde, Oksitlendiricilerde İyi, Aromatik, Alifatik ve Klorlanmış Hidrokarbonlarda Kötüdür.
Çalışma Sıcaklığı Sıcaklığı: -50°C, +150°C'dir
 

BUTİL KAUÇUK
Kullanım Alanları Sulama Hortumu, İç Lastik, Konveyör Kayışı, Mekanik Parçalar
Özellik Çok Düşük Gaz Geçirgenliği, Hava şartlarına ve Yaşlanmaya Karşı İyi Direnç, Dielektrik
Şişme Dayanımı Şok Emme Kabiliye~ti ve Isı Direnci Y Şişme Dayanımı: Asitle~e~ Bazlara, H Yağlara ve Bazı Esterlere Karş
Çalışma Sıcaklığı - 40°C, +124~C,
 

AKRİLONİTRİL-BÜTADİEN KAUÇUK
Kullanım Alanları Yağ ve Yakıt Dayanıklılığı Nedeni İle; Conta İmalatında (0-Ring, Sızdırmazlık Contaları, Kaplinler) , Hortum İmalatında (Benzin, Yağ, Pnömatik ve Hidrolik Hortumlar), Bağlantı Elemanları, Vals Kaplamaları, Aşınmaya Dayanıklı Parçalar
Özellik Mineral Yağlar ve Fuel-Oilde Şişmeye Karşı, Esneklik, Düşük Sıcaklık Esnekliği, Gaz Geçirgenliği ve Kalıcı Deformasyon Özelliklerinin Önemli olduğu Keçelerin Yapımında Kullanılır. Bundan Dolayı NBR Polimeri, (ACN) içeriği %18-38 arası Çok İyi Esneklik, Yağ ve Fuel-Oile Orta Derecede Dayanım; %50 En Uygun Yağ ve Fuel Oil Dayanımı; Kötü Düşük Sıcaklık Esnekliği, Elastikiyet, Gaz Geçirgenliği ve Kalıcı Deformasyon.
Şişme Dayanımı Alifatik Hidrokarbonlarda, Propanda, Bütanda, Petrolde, Mineral Yağlarda, Greslerde, Grup HFA, HFB ve HFC'nin Yanmayan Hidrolik Sıvılarında, Bitkisel ve Hayvansal Yağ ve Greslerde, Hafif Kalorifer Yağları ve Mazotta İyi; Yüksek miktarda aromatik madde ihtiva eden petrol yakıtlarında orta; Aromatik Hidrokarbonlarda, Klorlanmış Hidrokarbonlarda, Grup HFD'nin Yanmayan Sıvılarında, Esterlerde, Polar Solventlerde, Glikol esaslı Fren Sıvılarında Çok Düşüktür.
Çalışma Sıcaklığı Karışım Reçetesine Bağlı Olarak -30°C, 100°C Arasındadır ve Kısa Bir Periyot İçin 130°C'ye Kadar Çıkabilir. Özel Karışımlarda Düşük Sıcaklık Esneklik Dayanımı -55°C'ye İnebilir.
 

KARBOKSİLLİ NİTRİL KAUÇUK
Kullanım Alanları --
Özellik Karışımları NBR Polimerinkine Benzer Fakat Dinamik Yorulmanın Önemli Olduğu Ortamlarda Sürtünmelere Karşı Davranış Gösterecek Şekilde Geliştirilmişlerdir.
Şişme Dayanımı --
Çalışma Sıcaklığı -23°C, +100°C dir.(Kısa Bir Peryot İçin +130°C ye Çıkabilir)
 

AKRİLAT KAUÇUK
Kullanım Alanları Radyal şaft Keçeleri ve 0-Ring İmali, Yüksek Sıcaklık İsteyen Kalıplamalar ve Yağ Katkılı (Aktif Yağ) Silindir Kaplamaları
Özellik Çok İyi Yaşlanma, Ozon Direnci; İyi Elastik Özellik, Düşük Gaz Geçirgenliği.
Şişme Dayanımı Mineral Yağlarda (Makine Yağı, Transmisyon Yağı, Atf Yağı) İyi; Aromatik ve Klorlu Hidrokarbonlarda, Alkol, Fren Yağı ve Yanmayan Sıvılarda Kötüdür. Sıcak Su, Buharı, Asitler, Alkaliler ve Aminler Kauçuğu Bozar
Çalışma Sıcaklığı -25°C, +150°C dir.
 

SİLİKON KAUÇUK
Kullanım Alanları Termik ve Elektrik Sektörü; Otomotiv Sektörü; Gıda, Tıp ve İnşaat Sektörü; Savunma ve Güvenlik Sektörü
Özellik Yüksek Isı Dayanımı, Düşük Sıcaklık Esnekliği (İyi), Çok İyi Dielektrik Özelliği; Oksijen, Ozon ve Dış Etkenlere Karşı Çok İyi Dayanıklılık ve daha önemlisi Fiziksel Özellikleri Sıcaklık değişiminden çok az etkilenir. Gaz Sızdırmazlığının Oda Sıcaklığında Diğer Elastomerlerden Daha Yüksek Olması Özelliği ; İnce Diyafram İmalatında Tercih sebebidir. Oksijensiz Ortamlarda, Yüksek Sıcaklıkta Dipolimerize Olarak Bozulu r.
Şişme Dayanımı Mineral Yağlarda ve İç Fren Yağlarında Orta, Düşük Molekül Ağırlıklı Esterlerde, Alifatik ve Aromatik Hidrokarbonlarda Kötüdür. 100°C'ye Kadar Sıcak Suda Kullanışlıdır .
Çalışma Sıcaklığı -60°C , +200°C dir. Kısa Peryot İçin +230°C ye Kadar Dayanır.Özel Karışımlardan Yapılmış Parçalar -100 C'de Kırılganlık Göstermeyebilirler.
 

FLORO KAUÇUK (VİTON)
Kullanım Alanları Havacılık ve Uzay Sanayi , Otomotiv Sanayi , Silindir Kaplamaları Gibi Yüksek Pertormans Gerektiren Yerlerde Kullanılır.
Özellik Yüksek Sıcaklığa Dayanımı ve Kimyasal sağlamlıklarıdır. Gaz Geçirgenlikleri Düşüktür ve Vakumda Çok Az Ağırlık Kaybı Gösterirler. Yanmayı Geciktirebildiği Gibi; Işıkta Ozon ve Çatlama Dayanımı Çok İyidir. Sıcak Suya ve Buhara Mükemmel Direnç Gösterir.
Şişme Dayanımı Mineral Yağ ve Greslerde (Çok Katkılı Bile Olsa), Mazotta, Alifatik ve Aromatik Hidrokarbonlarda, Yanmaya Dayanıklı Bazı Hidrolik Yağlarda, Sentetik Havalı Motor Yağlarında İyi; Yanmaya Dayanıklı Fren Yağlarında Kötüdür.
Çalışma Sıcaklığı -20°C, +200°C'dir (Kısa Peryot İçin +230 °C'dir) Özel Karışımla -35°C, +230°C Olabilir.
 

POLİÜRETAN
Kullanım Alanları  
Özellik Yüksek Mekanik Dayanımı, İyi Aşınma Dayanımı, Geniş Sıcaklık Aralığında Elastikiyet ve Yüksek Modülüs, Geniş Bir Alanda İyi Elastikiyet Gösterirken Ayarlanabilir Sertlik (Poliüretan Gerilebilir, Yumuşak Lastikle Kırılgan Plastik Arasındaki Boşluğu Doldurabilir) Çok İyi Oksijen ve Ozon Dayanımı; Mineral Yağlarda, Greslerde, Suda, Su Yağ Karışımlarında İyi Şişme Dayanımı
Şişme Dayanımı --
Çalışma Sıcaklığı -30°C-80°C (Mineral Yağlarda Yüksek Gereksinim Olduğunda +100°C
 

KLOROBUTADİEN (KLOROPREN) KAUÇUK
Kullanım Alanları Hortum İmalatı (Yüksek Basınçlı Hidrolik ve Fren Hotumları), Otomotiv Sektörü (Conta Motor Takozları, Tamponlar, Membranlar), Silindir Kaplamaları, Kimyasal Yağ İçeren Tank Kaplamaları, V -Kayış İmalatı. Su ve Kimyasallara,Yaşlanmaya, Yanmaya, Orta Derecede; Yağlara, Hava Şartlarına ve Ozon Etkisine ,Parlamaya Karşı İyi Dirençleri İle bilinirler. Düşük Gaz Geçirgenliği Özelliği Verir. Tekstil ve Metallere Yapışması Kuwetlidir
Özellik --
Şişme Dayanımı Yüksek Anilin Noktalı Mineral Yağlarda, Greslerde, Dondurucuda ve Suda İyi; Mineral Yağlarda, Petrol, İzooktan Orta; Esterlerde, Ketonlarda Kötüdür
Çalışma Sıcaklığı - 45°C, +100°C (Kısa Bir Peryot İçin +130°C'ye Çıkabilir)
 

TERMOPLASTİK KAUÇUK
Kullanım Alanları Mekanik Parçalar, Hortum, Otomotiv Parçaları, Tıbbi Malzemeler
Özellik Uzama ve Kopma Mukavemeti Verebilmekte, 35 Shore A İle 45 Shore D Arası Sertlikte Mamuller Üretilebilmektedir..
Şişme Dayanımı --
Çalışma Sıcaklığı --
 

POLİTETRAFLORETİLEN (TEFLON)
Kullanım Alanları --
Özellik Yüzeyi Kaygandır ve Dış Etkenleri Uzaklaştırır. Tortu ve Artıkların Yüzeyde Alıkonulması Sakıncalı Olan Bütün Durumlarda Tercihen Kullanılır. Elektrik İzolasyon Özellikleri Olağanüstü İyidir. Titreşim, Sıcaklık ve Hava Şartlarından Hemen Hemen Hiç Etkilenmezler.
Şişme Dayanımı --
Çalışma Sıcaklığı -200°C , +260°C dir. -200 C'nin Altında Bile Biraz Esnekliğe Sahiptir.
 

POLYAMİD
Kullanım Alanları --
Özellik Kuwet Özellikleri Daha Önce Açıkladığımız Maddelerden oldukça üstündür. Yüksek Aşınma Dayanımı, Dayanıklı Yapısı, Rutubet ve Kuruma Diğer Özelliklerdir. Bu Madde Her Çeşit Makine Parçası İmalinde (Dişli Çark, Düz Rulman ve Kılavuz Rayları) İmalinde Kullanılmaktadır.
Şişme Dayanımı --
Çalışma Sıcaklığı +140°C'ye Kadar Çıkabilir
 

POLİVİNİL-KLORİD
Kullanım Alanları --
Özellik Körük, Packıng, Tapa, Soket İmalinde ve Hava Transferi İle İlgili Kalıplamalarda Tercihen Kullanılır
Şişme Dayanımı --
Çalışma Sıcaklığı -35°C, +70°C'dir
 

 

 

GÜLHAN Kauçuk Yedek Parça İmalat Ltd. Şti. -- 2009
 
en iyi 1024 x 768 ekran çözünürlüğü Internet Explorer 5.0 ve Netscape Navigator 6.0 ve üzeri tarayıcı versiyonlarında görüntülenir.